Erityisen tuen tarve
Ammatilliseen koulutukseen voit saada erityistä tukea, jos tarvitset tukea oppimiseen ja opiskeluun oppimisvaikeuksien, vamman, sairauden tai muun syyn vuoksi. Mahdolliset tukitoimet kirjataan henkilökohtaiseen osaamisen kehittämissuunnitelmaan (HOKS). HOKS laaditaan yhdessä opettajan, opinto-ohjaajan ja/tai erityisopettajan kanssa.
Erityisopettaja
Erityisopettajamme tukevat sinua yksilöllisesti opintopolullasi. He tarjoavat räätälöityjä tukipalveluja, kuten henkilökohtaisia oppimismenetelmiä, ajanhallinnan apua ja tukea vaikeuksien voittamiseen. Ammattiopisto Liviassa työskentelee kuusi erityisopettajaa eri toimipaikoissa. Heiltä saat tukea oman alasi opintoihin liittyvissä ongelmissa. Jos sinulla on tarve keskustella erityisopettajan kanssa opinnoistasi, ota asia puheeksi tutoropettajasi kanssa ensimmäisessä henkilökohtaistamiskeskustelussa (HOKS-keskustelussa).
Koulunkäynninohjaajat
Livian koulunkäynninohjaajat ovat opiskelijan tukena tunneilla, auttavat erilaisten materiaalien ja välineiden kanssa sekä antavat erillistä tukea yksilöllisten oppimisvaikeuksien tai haasteiden kohtaamisessa. Lisäksi koulunkäynninohjaajat voivat olla apunasi sosiaalisten tilanteiden ja vuorovaikutustaitojen kehittämisessä. Koulunkäynnin ohjaajia toimii joka toimipaikassa ja he osallistuvat tarpeen mukaan eri opetusryhmien opetukseen.
Tuetun oppimisen ryhmät
Muiden tukitoimintojen lisäksi järjestämme kahta tuetun oppimisen ryhmissä suoritettavaa perustutkintoa:
- Maatalousalan perustutkinto (eläintenhoitaja tai maaseutuyrittäjä)
- Puutarha-alan perustutkinto (puutarhuri)
Opinnot ovat käytännönläheisiä ja työpainotteisia. Livian oman koulutilan ja tuettujen työelämäjaksojen kautta pyrimme madaltamaan siirtymistä työelämässä oppimiseen ja työllistymiseen koulutuksen jälkeen. Opiskelijaryhmän koko tulee vaihtelemaan koulutuksen eri vaiheissa, myös opettajien tai ohjaajien määrä vaihtelee opintojen vaativuuden mukaan.
Tuetun oppimisen ryhmiin hakeudutaan ensisijaisesti keväisin yhteishaussa. Harkintaan perustuvan valinnan kautta voi hakea oppimisvaikeuksiin, sosiaalisiin syihin, koulutodistusten puuttumiseen (jos peruskoulu on keskeytynyt), koulutodistusten vertailuvaikeuksiin (ulkomainen todistus) ja tutkinnon suorittamiseen riittämättömään tutkintokielen kielitaitoon vedoten. Lisäksi ne hakijat, joilla on yksilöllistettyjä opintoja matematiikassa ja äidinkielessä ovat mukana yhteishaun harkintaan perustuvassa valinnassa. Myös jatkuvassa haussa hakeminen suoraan oppilaitokseen on mahdollista.
Koulutukset alkavat vuosittain elokuussa ja kestävät keskimäärin noin kolme vuotta.
>> Tutustu puutarha-alan perustutkintoon
>> Tutustu maatalousalan perustutkintoon
Helppipajatoiminta
Ammattiopisto Liviassa järjestetään lukuvuoden aikana Helppipajatoimintaa. Helppipajoissa saa ohjausta ja tukea opintoihin, kuten keskeneräisten tehtävien ja kokeiden suorittamiseen, perustaitojen kertaamiseen, YTO-opetukseen ja itsenäiseen opiskeluun.
> Tutustu opiskelun tukitoimiin
Lisätietoja
Lisätietoja erityisen tuen järjestämisestä Ammattiopisto Liviassa voit tiedustella
Jaana Jaakola-Joento, puh. 050 355 2434
etunimi.sukunimi(at)livia.fi